MENU
Головна » 2009 » Вересень » 23 » 23 вересня - день пам’яті благовірної цариці Грецької Пульхерії
17:25
23 вересня - день пам’яті благовірної цариці Грецької Пульхерії
Святые царица Пульхерия
и мученица Параскева
 
Шлюб послужив прикрасою землі, а дівство - Божого Неба.

 

Святитель Григорій Богослов

Роль жінки у Візантійській імперії була досить великою. Не один раз саме жінка ставала біля державного керма. Однією з таких імператриць була свята Пульхерія, пам'ять якої сьогодні вшановує Православна Церква.

Благовірна цариця Пульхерія була дочкою грецького імператора Аркадія (395 - 408). Після смерті батька їй довелося стати співправителькою і наставницею свого молодшого брата - імператора Феодосія Молодшого (408 - 450). Пульхерія отримала різносторонню освіту, вирізнялася мудрістю і благочестям, була твердою послідовницею християнства. Саме її турботою був споруджений храм Пресвятої Богородиці у Влахернах, а також багато інших церков і монастирів. Багато уваги Пульхерія приділяла християнському вченню. А тому, коли імперія потерпала від єресі патріарха Несторія, імператриця стала ініціаторкою скликання вселенського собору, який відбувся 431 року в місті Ефесі (III Вселенський Собор).

Через інтриги ворогів і дружини імператора Феодосія Пульхерія була усунена від управління імперією. Тоді вона вирішила усамітнитися, присвятити себе благочестю. Однак без неї у Візантії почалися негаразди, і через деякий час на наполегливе проханнях царственого брата вона повернулася і знову почала правити імперією.

Після смерті Феодосія Молодшого візантійським імператором був обраний Маркіян (450 - 457). Свята Пульхерія знову хотіла усамітнитися, але цар і сановники просили її не залишати управління і стати дружиною царя Маркіяна. Заради загальної користі вона згодилася, але за умови, що залишиться незайманою. Таким чином, царствене подружжя жило в чистоті, як брат і сестра.

З ініціативи та стараннями Пульхерії та Маркіяна у 451 році був скликаний іще один Вселенський собор, який увійшов у історію з назвою Халкідонського (IV Вселенський собор, на якому було засуджено єресь Діоскора і Євтихія).

Упродовж усього життя цариця Пульхерія захищала від різних єресей християнське віровчення. Роздавши своє майно бідним і Церкві, вона мирно відійшла до Господа на 54-му році життя. Це сталося у 453 році.

Християнська Церква, яка звела царицю Пульхерію у ранг святих, вшановує її за подвиг дівоцтва, а також за ту палку віру, якою відрізнялася свята цариця.
 
Переглядів: 621 | Додав: pruxod | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Сайт створено у системі uCoz